Kastarcja suki, kotki
-
Przychodnia Weterynaryjna Morawscy
Podkowa Leśna, ul. Bukowa 27
-
Zabieg kastracji u suki i kotki
Czym jest kastracja?
Jest to zabieg chirurgiczny polegający na nieodwracalnym pozbawieniu płodności suki lub kotki poprzez usunięcie jajników, jajowodów oraz macicy.
W jakim wieku można wykastrować sukę lub kotkę?
Zabieg kastracji zwykle wykonujemy po pierwszej cieczce u suki lub po pierwszej ruji u kotki. Zabieg ten można wykonać również wcześniej po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym wszystkich korzyści i wad wczesnej sterylizacji.Jakie są zalety kastracji?
Zabieg kastracji suk oraz kotek niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, ograniczamy problem bezdomności zwierząt, ponieważ po wykonaniu zabiegu suka i kotka nie może już zajść w ciążę. Każdy odpowiedzialny właściciel nie powinien dopuszczać do niekontrolowanego rozmnażania zwierząt towarzyszących, co powoduje potem porzucanie kociąt lub szczeniąt i tym samym przepełnienie schronisk dla zwierząt. Powszechny nadal wśród niektórych opiekunów pogląd, że „ suka powinna chociaż raz w życiu zajść w ciążę” jest nieprawdziwy, a na dodatek każda ciąża stanowi duże obciążenie dla zdrowia kotki i suki, u których może dojść do niebezpiecznych dla ich życia powikłań. Niewątpliwą korzyścią wykonania zabiegu sterylizacji jest uniknięcie schorzeń układu rozrodczego takich jak ropomacicze czy nowotwory i torbiele jajników. Wczesna sterylizacja zmniejsza również ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego, które w większości mają charakter złośliwy. Poprzez zabieg sterylizacji eliminujemy także problem ciąży urojonej u suk oraz kotek.Jak należy przygotować zwierzę przed zabiegiem kastracji?
Zabieg kastracji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego w celu zapewnienia bezpiecznej dla pacjenta narkozy należy wcześniej dokładnie zbadać stan zdrowia kotki i suki. Konieczne jest wykonanie badania morfologicznego i biochemicznego krwi. W przypadku suk powyżej 7 roku życia oraz kotek powyżej 10 roku życia należy zbadać również poziom hormonów tarczycy we krwi. Wskazana przed zabiegiem jest również wizyta kardiologiczna w celu oceny pracy serca. Powyżej wymieniona diagnostyka pozwoli lekarzowi prowadzącemu odpowiednio zakwalifikować zwierzę do zabiegu oraz dokładnie ocenić ryzyko anestezjologiczne związane ze znieczuleniem pacjenta. Przed zabiegiem chirurgicznym zwierzę musi być 8 godzin na czczo, czyli bez jedzenia, natomiast dostęp do wody ograniczamy na 2 godziny przed zabiegiem.Jak należy zadbać o zwierzę po zabiegu kastracji?
Po odebraniu naszego podopiecznego z lecznicy po zabiegu kastracji należy zapewnić zwierzęciu ciszę i spokój oraz utrzymywać je w ciepłym pomieszczeniu. Niewielką ilość miękkiego jedzenia oraz wody możemy podać minimum 6 godzin po wykonanym zabiegu. W okresie rekonwalescencji należy ograniczyć aktywność ruchową kotki lub suki, aby zmniejszyć ryzyko rozejścia się szwów. Do czasu zdjęcia szwów rana musi być chroniona przez specjalne ubranie pooperacyjne lub kołnierz ochronny. Lekarz prowadzący wyznacza także obowiązkowe wizyty kontrolne, na których następuje ocena gojenia się rany pooperacyjnej oraz podanie niezbędnych leków przeciwbólowych. Zdjęcie szwów następuje zwykle po 10-12 dniach od wykonania zabiegu, jednak czasem szwy należy utrzymać dłużej, jeżeli tak zaleci lekarz prowadzący.Zabieg kastracji u suki i kotki w Podkowie Leśnej w przychodni weterynaryjnej Morawscy wykonywany jest przez weterynarza chirurga wraz z opieką anestezjologa weterynaryjnego.
W przychodni weterynaryjnej Morawscy w Podkowie Leśnej stosowana jest narkoza wziewna. Jest to obecnie najbezpieczniejszy sposób stosowania narkozy wobec psów lub kotów – stosowanych przez najlepsze kliniki weterynaryjne na całym świecie.
Koszt kastracji suki, kotki
Koszt kastracji zależy od kilku czynników:
- od wagi pacjenta,
- zużytych materiałów podczas zabiegu kastracji,
- od kwalifikacji ASA – stosowana powszechnie w anestezjologii klasyfikacja oceniająca ryzyko operacyjne pacjenta.Jeżeli chcesz uzyskać informację ile kosztuje i jak będzie przebiegał zabieg kastracji w przypadku Twojej suki lub kotki skontaktuj się z nami telefonicznie lub odwiedź naszą przychodnię.