Endoskopia

Badanie endoskopowe u psa, kota w przychodni weterynaryjnej Morawscy położonej w Podkowie Leśnej

Endoskopia u psa, kota w przychodni w Podkowie Leśnej

Często w uproszczeniu nazywana gastroskopią to metoda diagnostyczna przedniego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ przekazujący obraz z wnętrza ciała. W badaniu tym stosuje się znieczulenie ogólne i miejscowe gardła, przez które wprowadza się endoskop. Dzięki temu zazwyczaj nie jest to badanie bolesne.

Metoda ta umożliwia ocenę w czasie jednego badania kilku części przewodu pokarmowego:

-przełyku (ezofagoskopia),

-żołądka (gastroskopia),

-dwunastnicy (duodenoskopia).

Badanie całego górnego odcinka przewodu pokarmowego (od przełyku do dwunastnicy) w sensie stricte medycznym powinno być nazywane ezofagogastroduodenoskopią.

W czasie badania możliwe jest pobieranie jest materiału do badań cytologicznych i histopatologicznych, a także wykonywane są drobne zabiegi, takie jak polipektomia (usunięcie polipów błony śluzowej), zatamowanie drobnych krwawień czy usunięcie ciał obcych.

Obraz oceniany jest bezpośrednio podczas badania i jednocześnie rejestrowany. Rejestracja obrazu daje możliwość późniejszej konsultacji zaobserwowanych zmian u specjalistów a w perspektywie czasu,obiektywną ocenę regresji lub nasilenia patologicznych procesów. Demonstracja obrazu Opiekunom zwierzęcia pomaga lepiej zrozumieć istotę choroby i ułatwia współpracę między Właścicielem a lekarzem.

WSKAZANIA DO EZOFAGOGASTRODUODENOSKOPII (PANENDOSKOPII)

ciała obce,

uporczywe wymioty,

trudności w połykaniu,

obfite ślinienie,

krwawienia z przedniego odcinka przewodu pokarmowego,

przewlekły kaszel,

utrata wagi (anoreksja),

zachłyśnięcia o niewyjaśnionej przyczynie.

Laryngoskopia  u psa , kota w przychodni weterynaryjnej Morawscy.

Laryngoskopia powinna być wykonana u psów i kotów, u których stwierdzono objawy takie jak przewlekły kaszel, zmiana lub utrata głosu, przy deformacjach okolicy gardła czy podejrzeniu ciał obcych. Obraz oceniany jest bezpośrednio podczas badania i jednocześnie rejestrowany. Rejestracja obrazu daje możliwość późniejszej konsultacji zaobserwowanych zmian u specjalistów a w perspektywie czasu, obiektywną ocenę regresji lub nasilenia patologicznych procesów. 

Demonstracja obrazu Opiekunom zwierzęcia pomaga lepiej zrozumieć istotę choroby i ułatwia współpracę między Właścicielem a lekarzem.

Badanie umożliwia pozyskanie materiału do badań cytologicznych, histopatologicznych i pobranie wymazów bakteriologicznych. Umożliwia diagnostykę porażenia krtani.

Zabieg ma charakter terapeutyczny w przypadku usuwania ciał obcych, polipów czy zmian nowotworowych

Badanie wymaga sedacji zwierzęcia

WSKAZANIA DO LARYNGOSKOPII u psa, kota 

 • kaszel utrzymujący się powyżej 2-3 tyg.(po wykluczeniu przyczyn sercowych),
 • przyspieszone oddychanie i duszność różnego stopnia,
 • bolesność krtani i tchawicy,
 • podejrzenie zaburzeń czynnościowych krtani (porażenie krtani),
 • podejrzenie zmian w budowie dróg oddechowych,
 • podejrzenie ciał obcych,
 • podejrzenie guzów nowotworowych,
 • uszkodzenie zewnętrznych powłok ciała i okolicy krtani lub tchawicy np. po urazach mechanicznych, pogryzieniach,
 • odma podskórna.

Diagnostyczne badanie endoskopowe dróg oddechowych, wykonywane za pomoca bronchoskopu, specjalnego urzadzenia wprowadzonego przez jame ustna. Zabieg najczesciej wykonuje sie w celach diagnostycznych, ale niekiedy równiez ze wskazan terapeutycznych (usuniecie ciala obcego, odessanie zalegajacej wydzieliny).

Do przeciwwskazan naleza miedzy innymi: ciezka niewydolnosc oddechowa i serca. Zabieg przeprowadza sie w znieczuleniu ogólnym. Aparat wprowadza sie przez jame ustna, stopniowo ogladajac ukazujace sie drogi oddechowe. W trakcie badania mozliwe jest pobranie materialu do dalszej oceny (popluczyny oskrzelowo-pecherzykowe, wycinek do badania histopatologicznego i inne). Wsród powiklan wymienia sie miedzy innymi hipoksemie, odme oplucnowa, krwawienie z dróg oddechowych czy kaszel.

Bronchoskopia u psa, kota w przychodni weterynaryjnej Morawscy.

WSKAZANIA DO BRONCHOSKOPII u psa, kota 

– Kaszel utrzymujący się powyżej 2-3 tygodni (po wykluczeniu przyczyn sercowych)

– Przyspieszone oddychanie i duszność różnego stopnia

– Bolesność krtani i tchawicy

– Podejrzenie zaburzeń czynnościowych krtani (porażenie krtani)

– Podejrzenie zmian w budowie dróg oddechowych

– Podejrzenie ciał obcych

– Ostre napady niewydolności oddechowej o niewyjaśnionej etiologii

– Trudno leczące się zapalenia płuc, oskrzeli

– Uszkodzenie zewnętrznych powłok ciała okolicy krtani lub tchawicy (np. po urazach mechanicznych)

– Odma podskórna

Cytoskopia u psa , kota  w przychodni weterynaryjnej Morawscy położonej w Podkowie Leśnej

Badanie diagnostyczne stosowane w urologii, czasem połączone z działaniem terapeutycznym, które polega na wprowadzeniu przyrządu zwanego cystoskopem poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Po wprowadzeniu cystoskopu dokonuje się wzrokowej oceny błony śluzowej wewnątrz pęcherza moczowego. Po ocenie możliwe jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego lub wykonanie drobnych zabiegów leczniczych (usunięcie kamienia moczowego, ciała obcego, brodawczaka itp.) Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Cystoskopia umożliwia unaocznienie zmian zachodzących w pęcherzu moczowym i ujściach moczowodów. Stanowi ono niezwykle istotny element w rozpoznawaniu i różnicowaniu stanów zapalnych oraz guzów pęcherza moczowego. Niezwykle ważnym elementem badania w przypadku podejrzenia guza pęcherza jest pobranie wycinka do badania cytologicznego. Ocena tkanki przez doświadczonego histopatologa pozwala nie tylko na wykluczenie, ale także w przypadku potwierdzenia tego rozpoznania, na wyznaczenie najlepszego w danym przypadku postępowania leczniczego.

Wprowadzenie cystoskopu do pęcherza moczowego jest w większości przypadków bolesne i wymaga znieczulenia – posmarowania sondy żelem z lidokainą, zaś przy zabiegach na pęcherzu (np. elektrokoagulacja brodawczaków) stosuje się znieczulenie ogólne.

Obraz oceniany jest bezpośrednio podczas badania i jednocześnie rejestrowany. Rejestracja obrazu daje możliwość późniejszej konsultacji zaobserwowanych zmian u specjalistów a w perspektywie czasu,

obiektywną ocenę regresji lub nasilenia patologicznych procesów. Demonstracja obrazu Opiekunom zwierzęcia pomaga lepiej zrozumieć istotę choroby i ułatwia współpracę między Właścicielem a lekarzem

Kolonoskopia u psa, kota w przychodni weterynaryjnej Morawscy położonej w Podkowie Leśnej.

Metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu wykorzystuje się giętki instrument zwany kolonoskopem. Podczas kolonoskopii możliwe jest pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badan histopatologicznych a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Obraz oceniany jest bezpośrednio podczas badania i jednocześnie rejestrowany. Rejestracja obrazu daje możliwość późniejszej konsultacji zaobserwowanych zmian u specjalistów a w perspektywie czasu,obiektywną ocenę regresji lub nasilenia patologicznych procesów. Demonstracja obrazu Opiekunom zwierzęcia pomaga lepiej zrozumieć istotę choroby i ułatwia współpracę między Właścicielem a lekarzem.

 

WSKAZANIA DO KOLONOSKOPII

 • Ostre i przewlekłe biegunki
 • Zaparcia
 • Bolesne oddawanie kału
 • Krwawienia
 • Parcie na kał
 • Podejrzenie niedrożności, owrzodzenia
 • Badania kontrolne po zabiegach

OTOSKOPIA u psa, kota w przychodni weterynaryjnej Morawscy położonej w Podkowie Leśnej.

Wziernikowanie ucha Jest to badanie fizykalne ucha, w którym ocenia się przewód słuchowy zewnętrzny i pośrednio ucho środkowe przez ocenę błony bębenkowej.

W przypadku perforacji błony bębenkowej ogląda się też zawartość jamy bębenkowej. Do wykonania otoskopii stosuje się wziernik uszny, który wprowadza się do przewodu słuchowego zewnętrznego po uprzednim odciągnięciu małżowiny usznej ku tyłowi i ku górze.

WSKAZANIA DO OTOSKOPII

– potrząsanie głową,

– uporczywe drapanie się po uchu,

– chodzenie z przechyloną głową,

– zaburzenia koordynacji,

– ruchy okrężne głową.

W naszej przychodni weterynaryjnej położonej w Podkowie Leśnej zabiegi endoskopowe u psa, kota wykonywane są przez weterynarza chirurga pod opieką weterynarza anestezjologa.