Procedury przyjmowania pacjentów podczas epidemii COVID-19

Procedury przyjmowania pacjentów podczas epidemii COVID-19

Szanowni Klienci w trosce o Państwa i nasze zdrowie wprowadziliśmy nowe procedury w naszej przychodni, które pozwolą nam na bezpieczne przeprowadzanie wizyt oraz zachowanie ciągłości leczenia u Państwa czworonożnych przyjaciół 🐾

Informujemy jednocześnie Państwa, że godziny pracy kliniki nie uległy zmianie.🐾🐶😽

Przyjmujemy zarówno wizyty profilaktyczne, specjalistyczne oraz wykonujemy zabiegi chirurgiczne i stomatologiczne. 👨‍🔬👩‍🔬

Prosimy zapoznać się z nowymi zasadami poniżej.
Pamiętajcie, że możecie na nas liczyć😎🐾

Zespół Przychodni

#koronawirus
#weterynarzpodkowa
#leczymyzsercem
#morawscy

Szanowni Państwo, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną prosimy o przestrzeganie poniższych zasad (od 1 kwietnia):

1.Wszystkie wizyty (profilaktyczne, internistyczne, specjalistyczne) umawiane są na konkretne godziny.

2. W recepcji  może przybywać 1 osoba aktualnie obsługiwana

3. Badanie kliniczne oraz badania dodatkowe,  odbywają się bez obecności  właściciela. W tym czasie prosimy państwa o oczekiwania na koniec wizyty w samochodzie, bądź na zewnątrz przychodni

4. Zakup karm, leków oraz recept prosimy zgłaszać telefonicznie, abyśmy mogli wszystko dla państwa wcześniej przygotować 🙂

5.Prosimy o przychodzenie w maseczkach  ochronnych oraz mycie, bądź dezynfekcję rąk tuż po wejściu do przychodni

6.w trosce o państwa i państwa czworonożnych przyjaciół wprowadziliśmy możliwość dowozu leków do domu 🙂

Pchły i kleszcze zimą

Pchły i kleszcze zimą

Pchły i kleszcze zimą

Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się jak długo zabezpieczać swojego pupila przed pasożytami zewnętrznymi? Czy czekasz na minusowe temperatury i wtedy zaprzestajesz podawania preparatu na pchły i kleszcze? Jeśli jesteś jedną z osób, która nie zabezpiecza swojego pupila przed ektopasożytami zimą, okazuje się, że popełniasz duży błąd! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony swojego czworonożnego przyjaciela w okresie jesienno-zimowym, przeczytaj nasz artykuł! Twój pupil może się zetknąć z wieloma pasożytami zewnętrznymi praktycznie o każdej porze roku. Niebezpieczne dla niego mogą teraz być między innymi pchły i kleszcze.

 

Pchły
Pchły są małymi, bezskrzydłymi owadami. Ich dorosłe postacie żywią się krwią ssaków. Są niesamowitymi skoczkami. Średnia długość skoku pchły kociej (Ctenocephalides felis) to 19,9 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 48 cm). Skok pchły psiej (Ctenocephalides canis) jest jeszcze bardziej imponujący, jego średnia długość to 30,4 cm (minimalny skok 2 cm, maksymalny 50 cm) (1). Jeśli człowiek miałby podobne zdolności, mógłby skoczyć z miejsca nawet 200 m w górę! Pchły mają ogromny potencjał do przetrwania w środowisku. Dorosła pchła składa średnio około 20 jaj dziennie przez 11 dni swojego życia. W sprzyjających warunkach, w ciągu około 80 dni, z jednej pchły która dostała się do naszego domu mogą pojawić się miliony jaj pcheł, które stają się rezerwuarem kolejnych pokoleń tych pasożytów.
Cykl życiowy pchły ma cztery stadia. Dorosła samica pchły musi pobrać posiłek składający się z krwi ssaka, aby mogła złożyć jaja. Jaja pcheł spadają do otoczenia. Jaja pcheł mają wygląd maleńkich, połyskujących, białych kulek, widocznych pod dużym powiększeniem. Larwy pcheł wylęgają się z jaj w ciągu 6 dni. Przypominają maleńkie gąsieniczki, także praktycznie niewidoczne gołym okiem. Pchły w tej postaci unikają suchych i jasnych miejsc, przebywają w różnego rodzaju szczelinach w podłodze, gdzie po pewnym czasie przechodzą w stadium poczwarki. W tej postaci przed wykluciem się postaci dorosłej pchła jest odporna na niską wilgotność oraz temperaturę. Taki osobnik pchły może pozostać w kokonie nawet do 140 dni! W sprzyjających dla pchły warunkach dorosłe osobniki wychodzą z poczwarki i rozpoczynają żerowanie na naszym pupilu.

Dlaczego pchły są niebezpieczne?
Pchły to nie tylko denerwujący problem, powodujący uporczywy świąd. Pchły mogą być przyczyną tzw. alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Ślina i wydaliny pcheł mogą wywołać silną reakcję uczuleniową u kota czy psa. W wyniku drapania się zwierzęcia lub powstałej reakcji alergicznej spowodowanej przez pchłę, często dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, objawiających się miejscowym zapaleniem skóry. Ponadto, pchły są powszechnie występującymi pasożytami i mogą pełnić rolę wektorów dla wielu patogenów oraz inwazji i infekcji odzwierzęcych w tym Dipylidium caninum, Bartonella spp. i Acanthocheilonema reconditum (2). Pchły mogą przenosić także dżumę, bardzo niebezpieczną chorobę, wywoływaną przez bakterię Yersinia pestis. Obecnie dżuma istnieje w kilku rejonach endemicznych w Azji i Afryce (w latach dziewięćdziesiątych XX wieku jej wybuchy odnotowano w Wietnamie, Zambii i Indiach). W XXI wieku odnotowano epidemie w Algierii, Demokratycznej Republice Konga i na Madagaskarze (3).

Kleszcze
Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, należące do gromady pajęczaków. Każde stadium rozwojowe kleszcza- larwa, nimfa i postacie dorosłe- potrzebuje krwi, żeby dalej się rozwijać. Kleszcze najczęściej żerują na zwierzętach stałocieplnych, atakują między innymi myszy polne, zające, psy, koty, krowy, a także człowieka. Największą aktywność w naszej strefie klimatycznej wykazują od marca do listopada, mogą jednak pojawić się znacznie wcześniej i być aktywne jeszcze dłużej, zależy to od temperatury i wilgotności środowiska. Kleszcze spotkać można nie tylko w lasach, czy na łąkach. Pojawiają się także w centrach miast, w parkach czy na miejskich trawnikach. Do najczęstszych chorób niebezpiecznych dla psów przenoszonych przez te pasożyty należą: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza oraz erlichioza
-Babeszjoza: jest obecnie jedną z najgroźniejszych chorób u psów. W efekcie zakażenia, jednokomórkowe pasożyty (najczęściej Babesia canis) niszczą czerwone krwinki u psa. W efekcie dochodzi do silnej anemii i żółtaczki. Choroba występuje w całej Europie, ale z różnym nasileniem w różnych jej częściach. Pasożyta przenoszą na psa kleszcze łąkowe (Dermacentor reticulatus) oraz kleszcze psie (Rhiphicephalus sanguineus).
-Borelioza: nazywana także chorobą z Lyme, jest przewlekłą chorobą ludzi i zwierząt wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Przenosicielami bakterii są wszystkie stadia rozwojowe kleszcza (larwa, nimfa i postać dojrzała). Do przeniesienia zarazka dochodzi w trakcie żerowania kleszcza. Zarazek z miejsca wprowadzenia przez kleszcza przenika do krwi i tą droga dalej do narządów wewnętrznych, układu nerwowego i stawów. W mazi stawowej oraz w ośrodkowym układzie nerwowym bakterie mogą przetrwać bardzo długo. Stąd często u psów, występuje długotrwałe, bezobjawowe zakażenie.
-Anaplazmoza: to choroba wywoływana przez Anaplasma phagocytophilum (głównie w północnej i centralnej Europie, w tym w Polsce) oraz przez Anaplasma platys, występująca w okolicach basenu morza Śródziemnego. Przenosicielami tych patogenów są kleszcze z rodzaju Ixodes ricinus (A. phagocytophilum) oraz kleszcze Rhipicephalus sanguineus (A. platys). Inkubacja trwa około 1-2 tygodnie. Objawami, które mogą pojawić się u zakażonego psa są: apatia, utrata apetytu, gorączka, blade błony śluzowe, wymioty oraz biegunka. Anaplazmoza jest także niebezpieczną chorobą u ludzi. Człowiek zaraża się poprzez ukąszenie zarażonego kleszcza.
-Ehrlichioza: to choroba wywoływana przez bakterię Ehrlichia canis, której wektorem jest kleszcz z rodzaju Rhiphicephalus sanguineus. Inkubacja trwa od 1-3 tygodni. Wyróżniamy 3 postacie erlichiozy- ostrą, subkliniczną i przewlekłą. Objawy choroby mogą być bardzo różne, często mało specyficzne: gorączka, osłabienie, apatia, utrata apetytu, powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie wątroby, powiększenie śledziony, utrata masy ciała.

Opisane wyżej pasożyty mogą stanowić zagrożenie także jesienią oraz zimą.
Pchły nadal mogą szukać gospodarza, nawet gdy temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza (4). Niezabezpieczanie swojego czworonoga w tym czasie może doprowadzić do infestacji (5). Przydomowe garaże, piwnice, schowki, a także dywany, kanapy czy szpary w drewnianej podłodze są idealną kryjówką dla dorosłych pcheł, a także larw czy poczwarek. Pchły w takiej postaci mogą przetrwać przez kilka miesięcy (6). To samo niestety dotyczy kleszczy- mogą być nadal aktywne i przetrwać zimę, nawet wtedy, kiedy temperatura jest nieco wyższa od zera (7).

Jak chronić swojego pupila przed ektopasożytami?
Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby ochronić swojego czworonoga oraz swój dom przed ektopasożytami. Jednym z nich jest utrzymywanie porządku w swoich ogródkach. Regularne koszenie trawnika, usuwanie zeschniętych liści czy gałęzi może okazać się bardzo przydatne.
Jeśli Twój pupil ma swoje posłanie na zewnątrz lub w domu, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu. Jeśli legowisko ma dodatkowe poduszki, pamiętaj, aby uprać je od czasu do czasu w gorącej wodzie (8). Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu, zawsze usuwaj pozostałości jedzenia z misek. Resztki jedzenia mogą zwabić lisy i inne dzikie zwierzęta, które mogą przynieść różne pasożyty do Twojego ogródka (9).
Pamiętaj także o regularnym odkurzaniu dywanów oraz miejsc, gdzie najczęściej przebywa Twój pupil. Dzięki temu pozbędziesz się jaj pcheł (10). Nie zapominaj także o regularnym opróżnianiu worków do odkurzacza.
Po każdym spacerze regularnie przeglądaj sierść swojego czworonoga, kontroluj, czy nie zaczyna bardziej intensywnie się drapać. Sprawdzaj nie tylko sierść, pamiętaj także o opuszkach łap oraz uszach.

Profilaktyka
Nie ma nic lepszego od profilaktyki! Ponieważ pchły i kleszcze zagrażają Twojemu pupilowi przez cały rok, nie przerywaj tej ochrony. Jesienią i zimą Twój pies nie jest bezpieczny. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o najbardziej skuteczne i nowoczesne preparaty przeciwko ektopasożytom. Pamiętaj, aby zanotować datę podania preparatu oraz ustawić przypomnienie, kiedy należy ponownie go podać. Zminimalizuj ryzyko związane z inwazją pasożytów zewnętrznych i chroń swojego pupila przez cały rok, nawet wtedy, kiedy widzisz za oknem spadające liście czy śnieg.

Jak widać stawonogi – owady czy pajęczaki – mogą przenosić szereg niebezpiecznych chorób. Ocieplanie się klimatu pociąga za sobą bardzo dużo negatywnych skutków, jednym z nich jest większy zasięg i rozprzestrzenianie się tych niebezpiecznych owadów czy pajęczaków. To także widać w naszej szerokości geograficznej. Zasięg niektórych chorób przenoszonych przez kleszcze (np. babeszjoza) jest coraz większy, wydłuża się także okres żerowania stawonogów- są aktywne już od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni.
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, pamiętaj o odpowiedniej ochronie swojego pupila. Chroń go przed pchłami, kleszczami czy komarami. Pamiętaj, że pchły mogą występować przez cały rok, dlatego Twój pupil powinien być przed nimi zabezpieczony przez 365 dni w roku. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o najbardziej nowoczesne i skuteczne preparaty zabezpieczające przed pchłami i kleszczami. Jeśli wybierasz się ze swoim psem na wakacje w okolice basenu Morza Śródziemnego, pamiętaj także o ochronie przed komarami i moskitami. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o obrożę Scalibor, która zabezpieczy Twojego psa przez okres 5-6 miesięcy*. Pamiętaj, aby założyć ją psu odpowiednio wcześniej przed wyjazdem.
Pamiętajmy, że choroby przenoszone przez stawonogi są niebezpieczne nie tylko dla naszych czworonożnych przyjaciół. Wiele z nich jest bardzo groźnych także dla człowieka. Zabezpieczając swojego pupila, chronisz także siebie. Zabezpiecz go odpowiednio i ciesz się wspólnie z swoim przyjacielem długim i beztroskim odpoczynkiem!

źródło: https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl

Stomatolog weterynaryjny w Podkowie Leśnej i dziki kot serwal!

Stomatolog weterynaryjny w Podkowie Leśnej i dziki kot serwal!

W tym tygodniu odwiedził nas niespotykany na co dzień koci pacjent- serwal 🐆🐆

Przyczyną wizyty był problem stomatologiczny 😷
Kiciuś cierpiał z powodu silnej bolesności, która była spowodowana ropnym stanem zapalnym w jamie ustnej.

Jak problem z zębami, to tylko do naszej stomatolog dr Darii Ziemann!👍👌

👉 Przypominamy, że zapisy do dr Darii Ziemann odbywają się w poniedziałki i wtorki.

👉 W poniedziałki przeprowadzane są zabiegi stomatologiczne, a we wtorki pani doktor spotyka się ze swoimi pacjentami na konsultacjach stomatologicznych. 👩‍⚕️👌

ZAPISY PRZEZ RECEPCJĘ PRZYCHODNI
22 758 91 94

Szkolenia z nefrologii i urologii Mastervet i nasz nefrolog weterynaryjny Magdalena Kraińska!

Szkolenia z nefrologii i urologii Mastervet i nasz nefrolog weterynaryjny Magdalena Kraińska!

Nefrologia i urologia szkolenia na liście TOP – najbardziej pożądanych w roku 2019!

MasterVet Akademia Diagnostyki Weterynaryjnej Sp. z o.o. Sp. k. od 2018 roku
rozpoczęło współpracę z lekarzami specjalistami z wieloletnim doświadczeniem, czyli
Panią lek. wet. Magdaleną Kraińską oraz dr n. wet. Sylwią Lew-Kojrys.
Lek wet. Magdalena Kraińska to absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich na I
Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie zgłębia najnowszą
wiedzę dotyczącą pacjentów nefrologicznych. Należy do European Society of Veterinary
Nephrology and Urology (ESVNU).
Dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Olsztynie.
W 2008 roku obroniła doktorat z urologii weterynaryjnej, a dwa lata później zdała egzamin
specjalizacyjny z zakresu chorób psów i kotów, uzyskując tytuł specjalisty w tej dziedzinie.
Specjalizuje się również w wykonywaniu badań USG. Należy do Polskiego Towarzystwa
Urologicznego.
Efektem tej współpracy są już na ten moment dwa stopnie szkoleń nefrologiczno-
urologicznych małych zwierząt, a w przyszłym roku nasza oferta poszerzy się o stopień III.
Szkolenia skierowane są do lekarzy weterynarii oraz studentów ostatniego roku, przeznaczone
są zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych w tej dziedzinie, z
uwzględnieniem lekarzy zajmujących się diagnostyką układu wydalniczego oraz nerek.
Pierwszy etap szkolenie to wstęp – Uczestnikom szkolenia dostarczymy rzeczowych,
konkretnych i zwięzłych informacji dotyczących budowy oraz funkcji układu moczowego
małych zwierząt. Na drugiej części szczególny nacisk kładziemy na część praktyczną –
mierzenie ciśnienia różnymi metodami, badanie moczu różnymi sposobami oraz nauka przez
prace w zespołach medycznych. Każde szkolenie jest tak przygotowane aby na spokojnie
opanować materiał i wyjechać z niego z przekonaniem że „wiem jak to się robi” i spokojnie
zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w miejscu pracy.


Terminy szkoleń na przyszły rok lada moment na https://www.mastervet.pl 

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Badanie endoskopowe u psów i kotów

Milki, który miał uporczywe objawy z przewodu pokarmowego, został skierowany na badanie endoskopowe, które wykonujemy u nas w przychodni.
Dzięki temu badaniu dodatkowemu udało się odnaleźć przyczynę objawów, co umożliwiło odpowiednio dobraną terapię dla pacjenta.
W chwili obecnej Milki czuje się już znacznie lepiej i powrócił do swojej formy🐾🐶
Na zdjęciu Milki, dr Dorota oraz dr Wojtek (ENDOVET) 🧐😎

 

ENDOSKOPIA
Często w uproszczeniu nazywana gastroskopią to metoda diagnostyczna przedniego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ przekazujący obraz z wnętrza ciała. W badaniu tym stosuje się znieczulenie ogólne i miejscowe gardła, przez które wprowadza się endoskop. Dzięki temu zazwyczaj nie jest to badanie bolesne.

Metoda ta umożliwia ocenę w czasie jednego badania kilku części przewodu pokarmowego:

przełyku (ezofagoskopia),
żołądka (gastroskopia),
dwunastnicy (duodenoskopia).
Badanie całego górnego odcinka przewodu pokarmowego (od przełyku do dwunastnicy) w sensie stricte medycznym powinno być nazywane ezofagogastroduodenoskopią.
W czasie badania możliwe jest pobieranie jest materiału do badań cytologicznych i histopatologicznych, a także wykonywane są drobne zabiegi, takie jak polipektomia (usunięcie polipów błony śluzowej), zatamowanie drobnych krwawień czy usunięcie ciał obcych.

Obraz oceniany jest bezpośrednio podczas badania i jednocześnie rejestrowany. Rejestracja obrazu daje możliwość późniejszej konsultacji zaobserwowanych zmian u specjalistów a w perspektywie czasu,obiektywną ocenę regresji lub nasilenia patologicznych procesów. Demonstracja obrazu Opiekunom zwierzęcia pomaga lepiej zrozumieć istotę choroby i ułatwia współpracę między Właścicielem a lekarzem.

WSKAZANIA DO EZOFAGOGASTRODUODENOSKOPII (PANENDOSKOPII)

ciała obce,
uporczywe wymioty,
trudności w połykaniu,
obfite ślinienie,
krwawienia z przedniego odcinka przewodu pokarmowego,
przewlekły kaszel,
utrata wagi (anoreksja),
zachłyśnięcia o niewyjaśnionej przyczynie.

źródło: http://www.endovet.pl/zabiegi/gastroskopia/

Chore nerki u psa  lub kota

Chore nerki u psa lub kota

Chore nerki u Twojego psa lub kota.

Nerki są głównym narządem odpowiedzialnym za usuwanie toksyn z organizmu i niepotrzebnych produktów metabolicznych. Utrzymują prawidłowe stężenie elektrolitów i wody w organizmie. Nerki pomagają również kontrolować ciśnienie krwi, wspomagają metabolizm wapnia i utrzymanie prawidłowego poziomu fosforu. Ponadto wytwarzają hormon erytropoetynę, który pobudza wytwarzanie krwinek czerwonych. Kiedy nerki nie funkcjonują prawidłowo, toksyny gromadzą się we krwi co powoduje pogorszenie stanu zdrowia, a w konsekwencji niewydolność narządu. Schorzenia nerek oraz dróg moczowych dotyczą coraz większej ilości pacjentów. Aktualne statystyki szacują, że jeden na 10 psów oraz jeden na 3 kotów w przyszłości będzie chorować na choroby nerek.

Pierwsze objawy choroby nerek u kota

Jak może objawiać się niewydolność nerek u kotów? Zacznijmy od tego, że symptomy, są zauważalne dopiero wtedy, gdy około trzy czwarte powierzchni nerek ulegnie już uszkodzeniu. Do tego czasu organizm będzie się adaptował i jakiekolwiek negatywne objawy kliniczne nie będą zauważone.

Zazwyczaj zaczyna się dosyć niewinnie. Możemy zauważyć u kota, psa zmniejszoną aktywność, może nieco słabszy apetyt czy niechęć do zabawy, ruchu, posmutnienie. Co jakiś czas pojawiają się wymioty. Jeśli jesteśmy bardzo spostrzegawczy, możemy zwrócić uwagę na zwiększoną ilość oddawanego moczu przez kota, psa i zwiększone spożycie wody. Jeśli symptomy te zostaną przez właściciela zignorowane i nie wdroży się odpowiedniego leczenia, objawy będą się nasilać.

Postępująca niewydolność nerek u psów i kotów.

W następnej kolejności dochodzi do coraz częstszych wymiotów, znacznego osłabienia oraz braku apetytu u kota lub psa. Pojawia się też pogorszenie kondycji sierści (staje się matowa i słabo osadzona). Kot bądź pies zaczyna chudnąć i to w szybkim tempie. Ponieważ nerki tracą swoje zdolności filtracyjne, dochodzi do odwodnienia i utraty elektrolitów (przede wszystkim sodu i potasu), rozwija się kwasica metaboliczna. Może także pojawić się anemia wynikająca z zaburzenia produkcji erytropoetyny w nerkach. To wszystko w szybkim tempie może niestety doprowadzić do przykrego końca.

W Przychodni Weterynaryjnej Morawscy w Podkowie Leśnej zajmujemy się wykrywaniem i leczeniem chorób układu moczowego u psów i kotów (przewlekłej niewydolności nerek u psa, przewlekłej niewydolności nerek kota, ostrej niewydolności nerek u psa , ostrą niewydolnością nerek u kota, kamicą moczową u psa, kamicą moczową u kota i innymi).
Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, co ułatwia postawienie właściwej diagnozy. Wykonujemy pomiar ciśnienia krwi u psa , kota podczas konsultacji nefrologicznej. Wykonujemy na miejscu badania laboratoryjne ( badanie krwi- morfologia, biochemia, jonometria), obrazowe ( ultrasonografia, radiografia cyfrowa- radiologia przeglądowa i kontrastowa- urografia zstępująca i wstępująca) oraz przygotowujemy materiał do badania cytologicznego i patomorfologicznego ( histopatologia).

Zapraszamy do umawiania się na konsultacje nefrologiczne do naszego lekarza weterynarii nefrologa
dr Magdaleny Kraińskiej. 
Pani Doktor Magdalena Kraińska jest wybitnym specjalistą w dziedzinie nefrologii weterynaryjnej.
Państwa zwierzak będzie w profesjonalnych rękach!

Doktor Dorota uczestniczyła w pierwszym kongresie PAVC- Polskie Stowarzyszenie Kardiologii Weterynaryjnej

Doktor Dorota uczestniczyła w pierwszym kongresie PAVC
(Polish Association of Veterinary Cardiology) ❤️❤️❤️

Głównym prelegentem był wybitny specjalista z dziedziny kardiologii weterynaryjnej, autor ponad 100 publikacji naukowych diplomate ECVIM/ACVIM prof Gerhard Wess.😍
🐾

Jednym z bardzo ważnych tematów z nowymi wytycznymi leczenia fazy bezobjawowej choroby zastawki mitralnej był:
√„Endokardioza zastawki mitralnej – nowe wytyczne w fazie asymptomatycznej” ❤️❤️

Ten temat jest szczególnie ważny dla naszych pacjentów – piesków ważących do 15 kg, które są predysponowane do choroby zastawki mitralnej ❤️🐶

Podczas kongresu obchodzilśmy również 20-lecie firmy Boehringer Ingelheim, która jest producentem leku Vetmedin, który codziennie na całym świecie, ratuje życie wielu zwierzakom z chorobami serca! ❤️😎

Jeśli Jesteś szczęśliwym posiadaczem małego pieska, który waży do 15 kg, dowiedz się więcej w naszej przychodni o diagnozowaniu, wykrywaniu i leczeniu choroby serca związanej z niedomykalnością zastawki mitralnej! ❤️🧐

Poniżej krótka fotorelacja z kongresu

Sterylizacja i kastracja psów i kotów

Sterylizacja i kastracja psów i kotów

W jaki sposób każdy właściciel psa i kota może przyczynić się do zmniejszenia bezdomności zwierząt towarzyszących?

Wykonanie zabiegu kastracji lub sterylizacji trwale zabezpiecza naszych podopiecznych przed niekontrolowanym rozmnażaniem. Powyższe zabiegi wiążą się również z innymi korzyściami zdrowotnymi u psów i kotów. 

W przypadku zabiegu sterylizacji suk i kotek:

– uniknięcie schorzeń układu rozrodczego: ropomacicza, torbieli czy nowotworów jajników

– brak ciąży urojonej

– zmniejszenie ryzyka występowania nowotworów gruczołu mlekowego

– brak zagrożeń okołoporodowych związanych z ciążą

W przypadku kastracji psów i kocurów:

– łagodniejsze usposobienie

– nieznakowanie terenu moczem

– uniknięcie nowotworów i chorób jąder oraz chorób prostaty

W naszej przychodni zabiegi kastracji i sterylizacji wykonuje spec.lek.wet. Maria Morawska oraz lek.wet. Magdalena Kraińska. 

W celu uzyskania więcej informacji zapraszamy do kontaktu z przychodnią. 

Pomiar ciśnienia krwi u psa i kota w naszej przychodni weterynaryjnej położonej w Podkowie Leśnej

Pomiar ciśnienia krwi u psa i kota w naszej przychodni weterynaryjnej położonej w Podkowie Leśnej

Pomiar ciśnienia krwi u psa i kota.

W naszej Przychodni Weterynaryjnej Morawscy istnieje możliwość pomiaru ciśnieni krwi u psa i kota.
Jest to bardzo istotna część badania klinicznego, które powinno być przeprowadzone u wszystkich pacjentów w wieku seniorskim, a w szczególności u wszystkich pacjentów kardiologicznych, z chorobami endokrynologicznymi oraz chorobami nerek.

***

Z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia wtedy, gdy pomiar ciśnienia skurczowego utrzymuje się na poziomie 160 mm Hg i powyżej tej wartości.
W większości przypadków nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów. Szczególnie na samym początku, kiedy wartości ciśnienia nie są jeszcze aż tak wysokie, a większość pacjentów nie odczuwa żadnych zmian mogących świadczyć o rozwoju choroby.

***

ZAPAMIĘTAJ 👩‍🔬‼️
Nadciśnienie tętnicze wiąże się z większym ryzykiem uszkodzenia wielu narządów. Im dłużej pozostaje nieleczone, tym większe będą uszkodzenia. Skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego zapobiega rozwojowi wielu powikłań.

Zapraszamy na badanie do Naszej Przychodni Weterynaryjnej Morawscy !

#pomiarciśnieniaupsa #pomiarciśnieniaukota #weterynarzpodkowaleśna#przychodniamorawscy #nefrologiaweterynaryjna#kardiologiaweterynaryjna #nadciśnienieupsa #nadciśnienieukota#chorobynerek #nadczynnośćtarczycyukota
#leczymyzsercem
#weterynarzpodkowa

Mocznica u kota. Niewydolność nerek u kota.

Mocznica u kota. Niewydolność nerek u kota.

Mocznica u kota

Gdy stężenie mocznika w surowicy przekroczy normę, mogą zacząć pojawić się pierwsze objawy mocznicy u kota. Zazwyczaj uwidaczniają się one, gdy stężenie mocznika wzrośnie dwukrotnie ponad wartość graniczną. Co ważne, nawet niewielkie podwyższenie poziomu mocznika powinno zwrócić uwagę lekarza weterynarii na możliwy problem, a tym samym zmobilizować go do dalszych badań.

Pierwsze objawy choroby nerek u kota

Jak może objawiać się niewydolność nerek u kotów? Zacznijmy od tego, że symptomy, są zauważalne dopiero wtedy, gdy około trzy czwarte powierzchni nerek ulegnie już uszkodzeniu. Do tego czasu organizm będzie się adaptował i jakiekolwiek negatywne objawy kliniczne nie będą zauważone.
Zazwyczaj zaczyna się dosyć niewinnie. Możemy zauważyć u kota zmniejszoną aktywność, może nieco słabszy apetyt czy niechęć do zabawy. Co jakiś czas pojawiają się wymioty. Jeśli jesteśmy bardzo spostrzegawczy, możemy zwrócić uwagę na zwiększoną ilość oddawanego moczu przez kota. Jeśli symptomy te zostaną przez właściciela zignorowane i nie wdroży się odpowiedniego leczenia, objawy będą się nasilać.

Postępująca niewydolność nerek u kotów

W następnej kolejności dochodzi do coraz częstszych wymiotów, znacznego osłabienia oraz braku apetytu u kota. Pojawia się też pogorszenie kondycji sierści (staje się matowa i słabo osadzona). Kot zaczyna chudnąć i to w szybkim tempie. Ponieważ nerki tracą swoje zdolności filtracyjne, dochodzi do odwodnienia i utraty elektrolitów (przede wszystkim sodu i potasu), rozwija się kwasica metaboliczna. Może także pojawić się anemia wynikająca z zaburzenia produkcji erytropoetyny w nerkach. To wszystko w szybkim tempie może niestety doprowadzić do przykrego końca.
W naszej przychodni weterynaryjnej położonej w Podkowie Leśnej przyjmuje wysokiej klasy specjalista nefrolog weterynaryjny lek.wet. Magdalena Kraińska Łosek.
Zapraszamy na konsultacje do naszego lekarza od nerek kocich i psich!
Zapisy na konsultacje przyjmujemy pod numerem telefonu 22 758 91 94
Zapraszamy!