Milki, który miał uporczywe objawy z przewodu pokarmowego, został skierowany na badanie endoskopowe, które wykonujemy u nas w przychodni.
Dzięki temu badaniu dodatkowemu udało się odnaleźć przyczynę objawów, co umożliwiło odpowiednio dobraną terapię dla pacjenta.
W chwili obecnej Milki czuje się już znacznie lepiej i powrócił do swojej formy🐾🐶
Na zdjęciu Milki, dr Dorota oraz dr Wojtek (ENDOVET) 🧐😎

 

ENDOSKOPIA
Często w uproszczeniu nazywana gastroskopią to metoda diagnostyczna przedniego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ przekazujący obraz z wnętrza ciała. W badaniu tym stosuje się znieczulenie ogólne i miejscowe gardła, przez które wprowadza się endoskop. Dzięki temu zazwyczaj nie jest to badanie bolesne.

Metoda ta umożliwia ocenę w czasie jednego badania kilku części przewodu pokarmowego:

przełyku (ezofagoskopia),
żołądka (gastroskopia),
dwunastnicy (duodenoskopia).
Badanie całego górnego odcinka przewodu pokarmowego (od przełyku do dwunastnicy) w sensie stricte medycznym powinno być nazywane ezofagogastroduodenoskopią.
W czasie badania możliwe jest pobieranie jest materiału do badań cytologicznych i histopatologicznych, a także wykonywane są drobne zabiegi, takie jak polipektomia (usunięcie polipów błony śluzowej), zatamowanie drobnych krwawień czy usunięcie ciał obcych.

Obraz oceniany jest bezpośrednio podczas badania i jednocześnie rejestrowany. Rejestracja obrazu daje możliwość późniejszej konsultacji zaobserwowanych zmian u specjalistów a w perspektywie czasu,obiektywną ocenę regresji lub nasilenia patologicznych procesów. Demonstracja obrazu Opiekunom zwierzęcia pomaga lepiej zrozumieć istotę choroby i ułatwia współpracę między Właścicielem a lekarzem.

WSKAZANIA DO EZOFAGOGASTRODUODENOSKOPII (PANENDOSKOPII)

ciała obce,
uporczywe wymioty,
trudności w połykaniu,
obfite ślinienie,
krwawienia z przedniego odcinka przewodu pokarmowego,
przewlekły kaszel,
utrata wagi (anoreksja),
zachłyśnięcia o niewyjaśnionej przyczynie.

źródło: http://www.endovet.pl/zabiegi/gastroskopia/